ANA SAYFA

Neden Fermente Gıdalar Tüketmeliyiz?

🎯Daha kolay sindirilirler❗ Sevgili dostlarımız 👾, önceden bizim için çalışır şeker ve proteinleri yapı taşlarına parçalar. Çiğ olarak yediğimizde rahatsızlık veren sebze ve meyveler, fermente edildiğinde genellikle rahatlıkla tüketilebilir.

🎯Daha fazla besin maddesi içerirler❗ Fermentasyon, sebze ve meyvelerin içerdikleri mevcut besin değerlerinin artmasına hatta yeni besin maddelerinin oluşmasını sağlar. Fermente gıdalar özellikle K2 ve B vitamini açısından zengindir.

🎯Probiyotik deposudur❗ 1 çorba kaşığı fermente gıdanın milyarlarca faydalı bakteri(probiyotik) içerdiği belirtiliyor. Yarım kase fermente gıda yenildiğinde ise yüksek oranda probiyotik 👾içeren besin takviye 💊ürünlerinden bile daha fazla probiyotik alınabileceği de belirtiliyor.

Sözün özü fermente gıdalar, probiyotik almanın en lezzetli halidir😋😍

🎯Bağışıklık sistemini güçlendirir❗ Bağışıklık sistemimizin %70-80’inin bağırsaklarımızda bulunuyor ve sindirim sistemi nörolojik sistemimizin ikinci en geniş parçasıdır. Bu yüzden bağırsaklara ikinci beyin denmesi şaşırtıcı değil ☺ özet olarak sağlıklı bağırsak ➡ güçlü bağışıklık sistemidir💪