Fermente Elma Sirkesi

Fermente Elma Sirkesi

fermenteyasam No Comment
Fermente Sirke

Amasya elması en sevdiğim elma türüdür. Kendine has tadı ve kokusuna bayılırım. 🍎Bütün kış aklımda Amasya elmasından sirke yapmak vardı ama nedense bir türlü yapamadım. Artık gelecek kışa yaparım diye düşünürken geçen gün Amasya elmasına 🍎denk geldim ve tabi son fırsatı kaçırmadım aldım ve sirke yaptım.

Nasıl Yaptım ❓

Malzemeler

  • 5 litrelik cam kavanoz
  • Kavanozun yarısına gelecek kadar orta boy doğranmış Amasya Elması
  • 1-1,5 çay bardağı ev yapımı sirke
  • Sirke anası
  • İçme suyu

Yapılış

Kavanozu kaynar su ile dezenfekte edin. Elmaları iyice yıkayıp, kurulayın. Uç kısımlarını alın, doğrayın ve kavanoza aktarın. Kavanozun üzerinde 3-4 parmak boşluk kalıncaya kadar içme suyu koyun. Ev yapımı sirke ve sirke anasını ekleyip karıştırın. ( Elinizde yoksa da sirke yapabilirsiniz sadece süre uzar. 🍯Süreyi biraz daha kısaltmak için 2-3 çorba kaşığı bal ekleyebilirsiniz) Kavanozun ağzını tülbent ya da peçete ile kapatıp, lastik ya da iple sabitleyin. Loş ya da karanlık bir ortama koyun. Armutlar dibine çökünceye kadar her gün 1-2 kez plastik bir kaşık ile karıştırın. Meyvelerin dibe çökmesi 2-3 haftayı bulabiliyor. 3-4 hafta sonra posalı olarak süzüp, temiz kavanoza alin. Kavanozun ağzını yine tülbent ile kapatıp, loş ya da karanlık bir ortama alarak sirke anası oluşmasını bekleyin. Sirke anası dibe çöktüğünde sirkeyi süzüp ağzını sıkıca kapatacağınız şişelere alın. Oda sıcaklığında loş bir ortamda ya da mutfak dolabının içinde saklayabilirsiniz. Deneyecek olanlara kolaylıklar dilerim.

 

Not: Sirke yapımında dikkat edilmesi gereken genel kurallar ve kısa bir bilgi için Fermente Sirke yazıma göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın